I forlængelse af Rigsrevisionens beretning om gennemførelse af statslige edb-projekter (statsrevisorernes beretning nr. 9/99) blev Rigsrevisionen af statsrevisorerne anmodet om at foretage en udtømmende undersøgelse af AMANDA-projektet og herunder efterprøve, om arbejdsministerens oplysninger til Folketinget og Finansudvalget om AMANDA-projektet havde været fyldestgørende, samt om ledelsesforankringen og -engagementet havde været reelt. Beretningen indeholder en vurdering af AMANDA-projektets styring og organisering fra den forberedende fase i 1994 frem til sommeren 2001, hvor der var igangsat et arbejde med at forbedre AMANDA-systemet. Endvidere indeholder beretningen en vurdering af AMANDA-systemets funktionalitet ved den landsdækkende idriftsættelse i april 2000, og det blev beskrevet, hvilke konsekvenser idriftsættelsen havde haft for opgavevaretagelsen. I beretningen blev projektets økonomi desuden beskrevet og vurderet, herunder styringen af eksterne konsulenter. Endelig indeholder beretningen en vurdering af, om arbejdsministeren har givet Folketinget, herunder Folketingets udvalg, fyldestgørende oplysninger om projektet.
Statsrevisorernes bemærkning til beretningen
Den. 10. oktober 2001 behandlede Statsrevisorerne
Beretning nr. 14/00 om Arbejdsmarkedsstyrelsens edb-projekt AMANDA
Statsrevisorerne afgav beretningen til Folketinget med nedenstående bemærkning:
"Statsrevisorerne afgav den 27. september 2000 beretning nr. 9/99 om gennemførelse af statslige edb-projekter til Folketinget. Finansudvalget havde anmodet statsrevisorerne om beretningen og udtalte bl.a. om beretningen:
"at de af Finansudvalget vedrørende statslige edb-projekter til bl.a. finans-, arbejds-, forsknings- og undervisningsministrene stillede spørgsmål og Rigsrevisionens undersøgelse heraf har været nyttige og nødvendige. Undersøgelsen har identificeret en række årsager til, at edb-projekter forsinkes og fordyres og har givet en række anvisninger på, hvorledes styringen, organiseringen, planlægningen og gennemførelsen af statslige edb-projekter kan styrkes."
Finansudvalget ønskede ikke selv at afgive beretningen, men var enige i statsrevisorernes bemærkninger til beretningen, herunder bl.a. følgende:
"Arbejdsmarkedsstyrelsens AMANDA-projekt er ikke endeligt vurderet i beretningen, og statsrevisorerne har derfor anmodet rigsrevisor om i en ny beretning til statsrevisorerne at foretage en udtømmende undersøgelse af AMANDA-projektet og herunder efterprøve, om arbejdsministerens oplysninger til Folketingets Finansudvalg har været fyldestgørende."
Statsrevisorerne kan nu konstatere, at oplysningerne til Folketinget om AMANDA-projektet har omfattet alle væsentlige og relevante oplysninger om projektet og dets økonomi, herunder at udgifterne til Arbejdsmarkedsstyrelsens edb-system AMANDA er steget fra 214 mio. kr. til mere end 650 mio. kr., og at projektet er forsinket over 2 år.
Projektet har således været præget af store forsinkelser og væsentlige meromkostninger, og resultatet blev et system, som ved ibrugtagningen ikke var brugervenligt og ikke understøttede arbejdsprocesserne. Rigsrevisor finder imidlertid ikke anledning til at kritisere ledelsen og styringen af projektet, men henviser til, at udbuds- og kontraktformer samt bevillingsregler ikke har været velegnede til at gennemføre et system af denne størrelse og kompleksitet - og til, at der er taget initiativ til at ændre disse regelsæt.
Statsrevisorerne kritiserer Arbejdsmarkedsstyrelsens særdeles mangelfulde håndtering af kontrakter med eksterne konsulentfirmaer."
