Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet

Oversigt over åbne beretningssager

Titel på beretning Dato Rigsrevisionen vil fortsat følge udviklingen og orientere Statsrevisorerne om

Energinets udbygning af elnettet

Marts 2026

  • Energinets arbejde med at sikre, at andelen af forsinkede projekter lever op til Energinets egne måltal, så 60 % af alle projekter er uden forsinkelser i 2030. For projekter, der er godkendt fra 1. januar 2025 og frem, er målet min. 70 %.
  • Energinets arbejde med at sikre, at de lever op til deres egne mål om, at budgettet bliver overholdt for mindst 70 % af de projekter, der er godkendt fra 1. januar 2025 og frem.
  • Energinets løbende opfølgning på, hvor hurtigt elnettet bliver udbygget.
  • Energinets arbejde med at følge årsagerne til forsinkelser og løbende opbygge et årsagsarkiv.
  • Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets arbejde med både at styrke deres rolle som ejer og ændre deres tilsyn med Energinet.
  • Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets arbejde med at få gennemført en ekstern analyse af rammer­ne for Energinet på baggrund af et oplæg, der er under udarbejdelse.
  • Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets med at udvikle deres metoder til at vurdere elnettets betydning for udledning af CO2, når de udarbejder den årlige rapport om klimastatus og -fremskrivning.

(Rigsrevisionen, 26. august 2026)

Det seneste notat kan findes her.

Ministeriernes beredskab til håndtering af kriser

December 2025

  • Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskabs tiltag for at styrke ministeriernes beredskabsplaner og implementering af centrale anbefalinger om at øve og evaluere beredskabet.
  • Justitsministeriets og Forsvarsministeriets arbejde med at tage stilling til Styrelsen for Samfundssikkerheds tilbagemelding på deres beredskabsplaner.
  • Forsvarsministeriets, Indenrigs- og Sundhedsministeriets, Justitsministeriets, Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets, Miljø- og Ligestillingsministeriets, Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris og Transportministeriets øvelser af beredskabet.
  • Forsvarsministeriets, Indenrigs- og Sundhedsministeriets, Justitsministeriets, Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets, Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris og Transportministeriets evaluering af øvelser og krisehåndtering.
  • Justitsministeriets tilsyn med de underliggende myndigheders beredskabsplanlægning
  • Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskabs initiativer for at styrke vejledningsmaterialet.
  • Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeris afklaring af behovet for retningslinjer for beredskabsplanlægningen i regioner og kommuner.

(Rigsrevisionen, 10. marts 2026)

Det seneste notat kan findes her.

Forvaltning af tilskudspuljer, der skal bidrage med CO2-reduktioner

Oktober 2025

  • Klimaministeriets arbejde med at ensrette og styrke vurderingerne af, hvilke konsekvenser det har for de skønnede CO2-effekter, når der foretages omprioriteringer af puljemidler.
  • Klimaministeriets foreløbige evaluering af erhvervspuljen og bygningspuljen samt den endelige evaluering af puljen Grønne Lastbiler i 2026.
  • Transportministeriets arbejde med at sikre, at de realiserede CO2-reduktioner bliver opgjort ensartet, hvis puljen Grønne Færger fortsætter.

(Rigsrevisionen, 6. januar 2026)

Det seneste notat kan findes her.

Revisionen af statens forvaltning i 2024

August 2025

Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets styring af indkøb af it-tjenesteydelser

  • Geodatastyrelsens arbejde med at forbedre styring af indkøb af it-tjenesteydelser.

Statens betalingsadfærd

December 2024

  • De resterende ministeriers arbejde med at sikre, at fakturaer fra private leverandører bliver betalt til tiden.
  • Udviklingen i ministeriernes udgifter til morarenter og gebyrer. 

(Rigsrevisionen, 26. marts 2025)

Det seneste notat kan findes her.

Gennemsigtighed i effekter af tilskud fra grønne programmer

Marts 2024

  • Miljøministeriets, Fødevareministeriets og Klimaministeriets arbejde med at styrke effektmåling af programmer og projekter samt opfølgning herpå.
  • Miljøministeriets arbejde med opfølgning på projekternes effekter ved projektafslutning.
  • Fødevareministeriets arbejde med at fastsætte effektmål i handleplaner og afrapporteringen heraf i årsberetningen.
  • Fødevareministeriets arbejde med at afklare, hvordan kommercialisering af projekter kan håndteres. 

(Rigsrevisionen, 21. juni 2024)

Det seneste notat kan findes her.

Porteføljestyring af statens kritiske it-systemer

Oktober 2023

  • DMI’s, Geodatastyrelsens, Domstolsstyrelsens og Styrelsen for Danmarks Fængslers arbejde med at forbedre hand­lingsplanerne for deres kritiske it-systemer.

(Rigsrevisionen, 25. juni 2026)

Det seneste notat kan findes her.