Vi samler statistik ved hjælp af cookies for at forbedre brugeroplevelsen.
Indsamlingen af statistik begynder, når du klikker dig videre til næste side.
Cookie- og privatlivspolitik

Hvornår skal revisionsbestemmelser sendes i høring i Rigsrevisionen?

 

Ministerierne har pligt til at høre Rigsrevisionen om ændringer i revisionsbestemmelserne i medfør af rigsrevisorlovens § 10. Høringen skal ske, når udkastet til revisionsbestemmelserne er endeligt, og alle andre bemærkninger til udkastet er indarbejdet af ministeriet. Ved høringen påser Rigsrevisionen, at de 6 ovennævnte punkter fremgår af bestemmelserne.

Senest opdateret den 16. maj 2018

RIGSREVISIONEN LANDGREVEN 4 1301 KØBENHAVN K TLF.: 33 92 84 00 INFO@RIGSREVISIONEN.DK
CVR-NR.: 77806113 EAN-NR.: 5798000016002 PNR.: 1003388382 ÅBNINGSTID: KL. 9.00-16.00